100-lecie Niepodległości w Nadarzycach

11 listopada 2018 roku, cała Polska i wszyscy Polacy obchodzili 100 lecie Odzyskania Niepodległości.

Tak wśród świętujących jak i organizatorów jubileuszowych uroczystości, nie mogło zabraknąć leśników.

Nadarzyce, to niewielka wieś na pograniczu województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Sołtysem Nadarzyc już drugą kadencję jest nasz kolega leśnik, podleśniczy w Leśnictwie Sypniewo – Piotr Matusiak, członek NSZZ ”Solidarność”.

Jako osoba aktywna w miejscowym środowisku, kolega Piotr postanowił w szczególny sposób upamiętnić 100 lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości w swoim sołectwie. Do współpracy udało mu się zaangażować mieszkańców wsi Nadarzyce oraz miejscowych leśników.

 

O godzinie 13.30, w dniu 11 listopada 2018 roku, odbyła się skromna w swej materii ale podniosła w idei, uroczystość odsłonięcia „Dzwonu Nadarzyc” – żelaznego monumentu o kształcie dzwonnicy z kamiennym wahadłem.

Autorem monumentu jest prof. dr hab. Kazimierz Raba z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Do budowy wykorzystano fragment pomnika z czasów I wojny światowej, poświęconego poległym na jej frontach, co jeszcze bardziej podniosło wydźwięk uroczystości jak i samego monumentu.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Nadarzyc i zaproszeni goście, w tym wszyscy żyjący sołtysi Nadarzyc: Stefan Hałuszko, Ryszard Tarnowski, Mirosław Lis no i oczywiście aktualny – Piotr Matusiak.

Wśród zaproszonych gości, przedstawicielami leśników byli: Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jastrowie Krzysztof Dietrich oraz miejscowi leśniczowie: Bartosz Marchwiak – Leśniczy Leśnictwa Sypniewo w Nadleśnictwie Jastrowie, i Piotr Antczak – Leśniczy Leśnictwa Dudylany w Nadleśnictwie Borne Sulinowo.

Na zakończenie uroczystości posadzono dąb – dar od leśników Nadleśnictwa Jastrowie.

Uroczystość poprowadził p. Robert Wojciechowski, a uroczystej asysty udzielili strażacy z OSP w Sypniewie wraz z pocztem sztandarowym. Poświęcenia monumentu dokonał ksiądz proboszcz Mariusz Bąk.

Nadesłał: Mirosław Łachut.

Komentowanie zamknięte.